czwartek, 26 marca 2015

Wołowina duszona w czerwonym winie

Dziś mam dla Was przepis na długo pieczoną wołowinę w czerwonym winie z dodatkiem marchewki i pieczarek. Mięso po 3 godzinach rozpływa się w ustach. Danie idealne na niedzielny obiad, robi się prawie samo :) 




Składniki:
1 kg wołowiny (pręga lub udziec)
600 ml czerwonego wytrawnego wina
300 ml bulionu (najlepiej wołowy lub drobiowy)
250 g pieczarek
250 g pomidorów pokrojonych w kostkę lub przecieru pomidorowego
5 małych cebul lub szalotek pokrojonych  w piórka
2 marchewki pokorojona na kawałki ok 1 cm
2 liście laurowe
1 płaska łyżeczka tymianku lub kilka gałązek świeżego
3 ząbki czosnku
sól, pieprz
2 łyżki oleju rzepakowego do podsmażenia mięsa
1 łyżeczka masła do podsmażenia pieczarek

Przygotowanie:
Pokrój mięso na kawałki 2x2cm i obsmaż na patelni na oleju, tak aby się zarumieniło ale było jeszcze surowe w środku. Zrób to na 3 razy, aby mięso się smażyło a nie dusiło. Gdy obsażysz już całe mięso przełóż je do naczynia żaroodpornego a na tę samą patelnię wrzuć cebulę i marchewkę. Drewnianą łyżką zeskrob dokładnie wszystko to co przywarło do patelni, dodaj wino i odparuj je przez około minutę, wlej do naczynia z mięsem. Następnie dodaj bulion, pomidory, tymianek, liście laurowe, posiekany czosnek, minimum łyżeczkę soli i pieprzu. Naczynie żaroodporne zarkryj przykrywką i wstaw do piekarnika nagrzanego na 160 stopni na 3 godziny.  Od czasu do czasu przemieszaj. Gdy sos nie jest wystarczająco gęsty możesz dodać kilka łyżek masła :) 
Wołowinę podaj z bagietką lub puree z selera (http://nacomaszochote.blogspot.com/2015/02/piers-kaczki-z-selerowym-puree.html)




środa, 25 marca 2015

Mule z chorizo



Składniki:
Opakowanie muli o wadze ok 1,4 kg
Kiełbaska chorizo 100 g
1 średnia cebula
3 ząbki czosnku
pomidory krojone z puszki 250 g
bazylia
2 łyżki oliwy  z oliwek
szczypta cukru
sól

Przygotowanie:
Małże umyj pod bieżącą wodą. Te, które są otwarte lub mają uszkodzoną muszlę wyrzuć- nie nadają się do jedzenia. Szczoteczką oczyść je z pozostałości morskich jak np. muszli lub glonów.
Cebulę pokrój w drobą kostkę i zeszklij w garnku na rozgrzanej oliwie, dodaj pokrojoną kiełbasę chorizo oraz czosnek. Smaż ok 5 minut. Dodaj pomidory, szczyptę cukru oraz soli i smaż przez kolejne 5 minut. Wrzuć do garnka mule, przykryj pokrywką i poczekaj parę minut aż wszytskie się otworzą. Od czasu do czasu potrząsnij garnkiem, aby mule się wymieszały. Posyp bazylią i gotowe!



piątek, 20 marca 2015

Sandacz pieczony w całości

Sandacz to dla mnie król wszystkich ryb, obok którego nigdy nie przejdę obojętna. Posiada niezwykle delikatne, rozpływające się w ustach mięso. Szkoda tylko, że jest dość trudno dostępny w naszych sklepach. Ale warto poszukać. W połączeniu z maślanym puree i duszonym koprem włoskim to raj dla podniebienia :) 







Składniki:
Sandacz - wypatroszony i oczyszczony o wadze ok  700 g
dwa plasterki cytryny
gałązki świeżych ziół - tymianek, oregano, bazylia, koper z kopru włoskiego
sól, pieprz

Puree ziemniaczane:
350 g ziemniaków
1 łyżka masła
7 łyżek mleka
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
sól

Duszony koper włoski (fenkuł):
1 fenkuł
1 łyżeczka masła
łyżeczka brązowego cukru
pół łyżeczki soku z cytryny
sól, pieprz


Przygotowanie:
Sandacz
Piekarnik nagrzej do 200 stopni. Oczyszczonego sandacza dokładnie wysusz, posól i popierz od zewnątrz i od środka. Do środka włóż plasterki cytryny i zioła. Rybę połóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce lub do naczynia żaroodpornego. Piecz przez ok 25-30 minut. 

Puree:
Obrane ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Odcedź, odpracuj i tłuczkiem do ziemniaków zrób gładkie puree dodając masło, mleko i gałkę. 

Duszony koper włoski:
Fenkuł przekrój na pół i pokrój na mandolinie na cienkie plasterki. Podsmaż na maśle na rozgrzanej patelni dodając cukier, sok z cytryny, sól i pieprz. Smaż ok 5 min.  




środa, 18 marca 2015

Mini Pavlova

Słodka rozpusta :) Bezy chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Przepyszne i wcale nie takie trudne do zrobienia. Zachęcam serdecznie do spróbowania!

Kilka rad dotyczących bezy
1. Potrzebujesz piekarnik z termoobiegiem. Beza się suszy, nie piecze.
2.  Można przygotować bezę nawet parę dni wcześniej. Należy ją przechowywać w suchym miejscu.
3. Bezy należy przełożyć kremem/owocami od razu przed podaniem. Przechowywanie w lodówce sprawi, że beza stanie się ciągnąca i pojawi się rosa.
4. Ubijanie bezy może zająć nawet ok 20 min. Cukier dodajemy po łyżce, tak aby się idealnie rozpuścił. Nie spieszymy się - bezy nie przebijemy jak śmietany i nie zrobi nam się masło :)
5. Temperatura jajek nie ma znaczenia. Możecie użyć nawet mrożonych białek (oczywiście trzeba je rozmrozić przed ubijaniem ;)





Składniki:
Bezy
8 białek z dużych jajek (rozmiar M )
400 g cukru (najlepiej drobnego do wypieków)
1 łyżka octu winnego lub soku z cytryny
1 łyżka mąki ziemniaczanej
szczypta soli

krem:
500 ml śmietany kremówki 36%
1 łyżka cukru pudru
dowolne owoce - u mnie truskawki i mango

Przygotowanie:
Bezy
Oddziel żółtka od białek. Zrób to bardzo dokładnie, odrobina żółtka może sprawić, że białka się nie ubiją. Do miski miksera wlej białka jajek, dodaj szczyptę soli i zacznij ubijać. Gdy białka będą już sztywne zacznij stopniowo, po łyżce dodawać cukier. Pamiętaj, aby cukier dobrze się rozpuścił, rób to powoli. Na koniec dodaj ocet oraz mąkę ziemniaczaną - ubijaj jeszcze przez pół minuty.

Dwie płaskie blachy wyłóż papierem do pieczenia. Na każdej z nich odrysuj kubkiem po 8 kółek. Rozdziel masę bezową po równo, wygładź wierzch.

Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Wstaw blaty bezowe i od razu zmniejsz temperaturę do 150 stopni. Susz przez 30 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik i zostaw tam bezy na kolejne 30 min (przy zamkniętych drzwiczkach). Otwórz drzwiczki piekarnika i zostaw bezę do ostygnięcia.*

krem:
Do misy miksera wlej śmietankę. Ubij do uzyskania sztywnej konsystencji. Powinno to zająć ok 5 minut. Na koniec dodaj cukier puder.
Bezy udekoruj śmietanką oraz dowolnymi owocami.

*Idealny czas pieczenia mini bezy podpatrzony na blogu niezastąpionej Nigelli Lawson :)




sobota, 14 marca 2015

Szakszuka

Szakszuka, czyli jajka w pomidorach. Genialna propozycja na zdrowe śniadanie. 






Składniki: 
4 jajka ekologiczne
2 pomidory
pół czerwonej papryki
1 średnia cebula
100 g czarnych oliwek
1 ząbek czosnku
odrobina świeżej chili
1 łyżka oliwy
sól, pieprzu 
pietruszka lub kolendra do posypania (u mnie w sklepie zabrakło...)

Przygotowanie:
Na rozgrzaną patelnię wrzuć drobno posiekaną cebulę, czosnek i chili. Smaż ok 1 minutę po czym dodaj pokrojoną w drobną kostkę paprykę i pomidory. Po ok 5 minutach dodaj pokrojone oliwki, posól, pieprz i wymieszaj. Zrób na patelni cztery wglębienia i wbij jajka. Smaż ok 7 minut pod przykrywką aż białko się zetnie a żółtko będzie nadal płynne. Posyp pietruszką lub kolendrą i śniadanie gotowe :)



piątek, 13 marca 2015

Krem z porów z bazylią

Wiosenna zupa gotowa w mniej niż 30 minut. Dla większych głodomorów proponuję zaserwować ją z plastrem wędzonego łososia, jajkiem w koszulce i grzanką. Polecam :) 




Składniki:
3 duże pory (całkowita waga 1,2 kg ) 
4 średnie ziemniaki
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
pół pęczka bazylii
800 ml bulionu warzywnego
2 łyżki śmietanki np. 12%
sól, pieprz
1 łyżka masła
1 łyżeczka oliwy z oliwek

Przygotowanie:
W garnku rozgrzej masło z oliwą, wrzuć posiekaną cebulę. Smaż 2 minuty aż się zeszkli. Dodaj pokrojone w drobna kostkę ziemniaki i pory. Smaż ok 5 minut, często mieszając, żeby pory się nie przypaliły. Zalej warzywa bulionem, dodaj przeciśnięty czosnek i gotuj ok 15 minut aż ziemniaki będą miękkie. Dodaj bazylię, śmietankę, sól, pieprz i zmiksuj na gładką masę. Podawaj z podprażonymi płatkami migdałów, świeżą bazylią i odrobiną dobrej jakości oliwą z oliwek. 




środa, 11 marca 2015

Hummus

Hummus. Mogę go jeść na śniadanie, na obiad i na kolacje. I dodatkowo wyjadać grillowanym chlebkiem w środku nocy. Uwielbiam :) W końcu udało mi się zrobić hummus, który już w dużym stopniu przypomina ten, który jadałam w Jerozolimie. Więc jest to hummus prawie idealny!




Składniki:
200 g suchej ciecierzycy
6 łyżek pasty tahini
2 ząbki czosnku
3 łyżki soku z cytyny
8 łyżek zimnej wody
pół łyżeczki soli
1 łyżeczka sody oczyszczonej


Przygotowanie:
Ciecierzycę namocz dzień wcześniej w misce z dużą ilością wody. Następnego dnia odcedź ciecierzyce, zalej wodą, dodaj sodę oczyszczoną i gotuj do miękkości przez ok 30-40 min. Gdy będzie ostudzona przełóż ją do blendera, dodaj tahinę, przeciśnięty czosnek, cytrynę, sól i blenduj ok 4-5 minuty aż uzyskasz gładką masę. Gdy nie będzie już żadnych grudek po łyżce dodawaj zimną wodę. Hummus nabierze jedwabistej konsystencji. 
Podawaj z oliwą z oliwek, odrobiną ostrej mielonej papryki i chlebkiem pita. 



wtorek, 10 marca 2015

Falafel

Mam takie dni, kiedy nachodzi mnie ochota na konkretną rzecz i choćbym miała w lodówce same pyszności to i tak niczym innym się nie najem tylko tym, na co mam ochotę. Tak było wczoraj. Od dwóch dni "chodził" za mną falafel, taki prawdziwy jakiego pamiętam z Izraela. Przygotowałam ciecierzycę, rano upiekłam chlebki pita i na obiad delektowałam się przepysznym falaflem :) 
Kolejny przepis dla wegan -zróbcie koniecznie! 





Składniki:
200 g ciecierzycy (musi być sucha, z puszki się nie nadaje) 
1 średnia cebula
1 duży ząbek czosnku
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
pół łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
pół łyżeczki cynamonu
pół łyżeczki kardamonu
pół łyżeczki kuminu
pół łyżeczki mielonej ostrej papryki
pół łyżeczki mielonej kurkumy
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka soli
świeżo mielony pieprz
2-3 łyżki wody (jeżeli masa jest na tyle sucha, że kulki się rozpadają)
ok 100 ml oleju do smażenia np. rzepakowego

Przygotowanie:
Dzień wcześniej zalej ciecierzycę duża ilością wody i odstaw na noc. Następnego dnia w maszynce do mięsa* zmiel ciecierzycę wraz z cebulą. Dodaj wszystkie przyprawy, przeciśnięty czosnek i posiekana natkę. Dokładnie wymieszaj. Masa powinna mieć taką konsystencję, aby z łatwością zrobić kulki, które się nie rozpadają. Jeżeli się rozpadają dodaj 2-3 łyżki wody.  Uformuj lekko rozpłaszczone kulki wielkości piłeczki do ping ponga. Smaż na oleju po 2-3 minuty z każdej strony. Odsącz na papierze kuchennym. 
Ja swoje falafle podawałam z domowym chlebkiem pita, ostrą papryczką chili, musem z bakłażana, fetą, świeżymi warzywami oraz sosem czosnkowym. Polecam również z dodatkiem hummusu. 


* z doświadczenia wiem, że najlepszy falafel wychodzi gdy użyje się maszynki do mielenia. Jeżeli nie macie oczywiście można to zrobić w malakserze lub Thermomixie :) 




poniedziałek, 9 marca 2015

Kokosowy pudding z tapioki

A cóż to jest tapioka? :) Tapioka to produkt skrobiowy bulw manioku, rośliny, która występuje przede wszystkim w Ameryce Południowej i Azji. Z wysuszonych i zmielonych bulw otrzymuję się rodzaj mączki, która wyglądem przypomina kuleczki styropianu. Tapioka jest bez smaku, bez zapachu, zawiera mało kalorii i świetnie wchłania każdy smak. Ponadto jest produktem bezglutenowym. 
Tapiokę kupuję w Kuchniach Światach. Opakowanie, które starcza na przygotowanie kilkudziesięciu deserów kosztuje mniej niż 10 zł.
Dzisiaj zdradzę Wam przepis na deser, który podbija serca wszystkich tych, którzy go spróbują. Jego największą zaletą jest to, że robi się go błyskawicznie. 
Deser z łatwością można zamienić w wersję wegańską - wystarczy użyć 800 ml mleczka kokosowego lub 400 ml mleczka kokosowego i 400 ml  dowolnego roślinnego np. migdałowego.






Składniki na 6 porcji:
3/4 szklanki tapioki 
400 ml mleczka kokosowego (1 puszka)
400 ml mleka krowiego lub dowolnego roślinnego
1 łyżka brązowego cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (lub ziarenka z 1 laski)

Sos ananasowy:
pół ananasa
łyżka brązowego cukru
łyżka soku z cytryny

Przygotowanie:
Tapiokę zalej mlekiem krowim i kokosowym. Wymieszaj i odstaw na ok 1 godzinę. Po tym czasie dodaj wanilię oraz cukier. Gotuj na małym ogniu, często mieszając przez ok 10 minut aż kuleczki tapioki zrobią się przeźroczyste. 
Ananasa pokrój w drobną kostkę, wrzuć do garnka dodając cukier i sok z cytyny. Gotuj 5 minut, często mieszając. 
Pudding z tapioki przełóż do szklanek, udekoruj sosem ananasowym i wstaw do lodówki na minimum pół godziny. 







Quiche z boczkiem i oscypkiem

Wariacja na temat słynnej Quiche Lorraine. Świetnie smakuje na ciepło jak i na zimno, więc jest idealna na obiad w towarzystwie sałatki lub na imprezie jako przekąska. Gorąco polecam :) 




Składniki:

Ciasto kruche:
250 g mąki pszennej
130 g zimnego masła 
1 jajko
2 łyżki zimnej wody
pół łyżeczki soli
obciążnik do ciasta np. sucha fasola, specjalne kulki, kawałki jabłka

Farsz:
300 g wędzonego, chudego boczku
150 g świeżego szpinaku baby
1 duża czerwona cebula

Masa jajeczna:
350 ml śmietanki kremówki 36%
3 jajka
120 g oscypka (można wymienić na inny, dowolny ser)

Przygotowanie:

Ciasto kruche:
Mąkę przesiej do miski, dodaj pokrojone na małe kawałki masło, jajko oraz sól. Palcami rozdrabniaj masło z mąką do czasu aż powstanie kruszonka. Dodaj wodę i zagnieć ciasto w kulę, owiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 30 min. 
Wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj na podsypanym mąką blacie lub wylep formę kawałkami ciasta. Na ciasto wyłóż papier do pieczenia i wysyp obciążnik. Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 13 minut. Po tym czasie zdejmij papier z obciążnikiem i zapiekaj jeszcze 10 minut, aż ciasto delikatnie się zarumieni. 

Farsz:
Boczek pokrój w małą kosteczkę i wsyp go na lekko rozgrzaną patelnię. Smaż do czasu aż wytopi się tłuszcz i ładnie zarumieni. Dodaj cebulę pokrojoną w piórka. 
Szpinak włóż na drugą patelnie, dodaj łyżeczkę wody i podgrzewaj na średnim ogniu aż zwiędnie. Wyłóż na sitko i dokładnie odciśnij całą wodę. 

Masa jajeczna:
Do miski wbij jajka i roztrzep je widelcem. Dodaj śmietankę oraz starty oscypek. Wymieszaj. 

Na podpieczony spód wyłóż farsz i zalej masą jajeczną. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na ok 30 minut. Masą musi się ściąć i zarumienić. 




środa, 4 marca 2015

Sałatka z wołowiną

Kolejna propozycja na obiad w kilkanaście minut. Zdrowa, chrupiąca i  egzotyczna sałatka z wołowiną. Przepyszna! 



Składniki:
1 stek np. z rostbefu o wadze ok 250 g
1 mango
1 ogórek wężowy 
1,5 czerwonej papryki
1 mała czerwona cebula
2 marchewki
garść kiełków fasoli mung
garść mixu sałat
świeża papryczka chili
sól, pierz
olej rzepakowy (kilka kropel) lub kokosowy (pół łyżeczki) do posmarowania steka
sos:
1 ząbek czosnku (drobno posiekany) 
1 cm świeżego imbiru (drobno posiekany)
1 łyżeczka oleju sezamowego
6 łyżek sosu sojowego
1 łyżka octu ryżowego
1 łyżeczka brązowego cukru
1 łyżka sezamu

Przygotowanie:
Mango, ogórka, paprykę pokrój w słupki, cebulę w piórka. Z marchewki za pomocą obieraczki do warzyw zrób cienkie wstążki. Wszystkie warzywa wymieszaj w dużej misce dodając kiełki i mix sałat. Składniki sosu dokładnie wymieszaj i zalej nim sałatkę. 
Stek umyj i osusz. Posól i popierz świeżo zmielonym pieprzem. Posmaruj kilkoma kroplami oleju i połóż na rozgrzanej patelni. Smaż po 3 minuty z każdej strony i na koniec na 5 min wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Po wyjęciu z piekarnika nie krój steka przez ok 3-4 minuty. Poczekaj aż odpocznie i dopiero pokrój go na cienkie kawałki. Podawaj sałatkę posypaną pokrojoną chili.




wtorek, 3 marca 2015

Pieczony udziec jagnięcy

Ostatni weekend spędziłam w górach. Korzystając z okazji codziennie zajadałam się polską jagnięciną, którą uwielbiam. Dzięki uprzejmości znajomych górali przywiozłam do domu 3 kg cudownej, świeżej i ekologicznej jagnięciny i od razu wzięłam się za gotowanie :) Zdecydowałam się na upieczenie udźca w całości i podanie go z musem z bakłażana oraz duszoną marchewką. Jako dodatek polecam również pieczone ziemniaczki, żeby było bardziej po polsku :) 



Składniki:
udziec jagnięcy o wadze ok 1,5 kg
6 ząbków czosnku
6 gałązek świeżego rozmarynu
po pół łyżeczki suszonego rozmarynu, majeranku, cząbru
2 bakłażany
2 łyżki śmietanki kremówki
sól, pieprz
2 marchewki
2 łyżeczki masła
pół łyżeczki miodu
sok z połowy pomarańczy


Przygotowanie:
Udziec umyj i oczyść z błonek. Nasmaruj dokładnie przeciśniętym czosnkiem, solą i suszonymi ziołami. Odstaw do lodówki na noc. Następnego dnia nagrzej piekarnik do 170 stopni. Udziec włóż do żaroodpornego naczynia z pokrywką, obłóż łodygami rozmarynu. Piecz przez 2,5 h co godzinę podlewając udziec powstałym sosem. 
mus z bakłażana:
W tak zwanym międzyczasie nakłuj widelcem bakłażany co ok 2 cm i włóż je do piekarnika. Piecz przez ok 1 godzinę, aż będą miękkie. Gdy ostygną obierz je ze skórki, pokrój na kawałki, dodaj śmietankę, pół ząbka czosnku, sporo soli, pieprzu i zmiksuj blenderem na gładką masę. 
marchewka:
Marchewki pokrój w słupki, wrzuć na patelnie na rozgrzane masło. Dodaj sok z pomarańczy, miód sól, pieprz i duś przez ok 15 minut. Marchewka powinna być delikatnie chrupka. 


Po zamarynowaniu
Gotowe do pieczenia :) 
Trochę widoków :)