sobota, 28 lutego 2015

Makaron z owocami morza

Tym razem trochę trudniejszy przepis, ale uwierzcie mi, warto się trochę pomęczyć z przygotowaniem ośmiornicy. Gdy już to zrobicie reszta pójdzie jak z płatka i będzie to rozkosz dla Waszego podniebienia. Z podanych składników wyjdą dwie porcję makaronu.






Składniki:
12 surowych krewetek (obranych z pancerzyków)
250 g muli
1 surowa ośmiorniczka o wadze ok 400 g
250 g czarnego makaronu typu spaghetti
100 g pomidorków koktajlowych
100 ml śmietanki kremówki
2 łyżki oliwy  z oliwek
1 ząbek czosnku
sól, pieprz
bazylia
liść laurowy
kilka ziaren pieprzu

Przygotowanie:
Ośmiornica
Nie jest to najłatwiejsze zadanie :) Ośmiornicę należy umyj pod bieżącą wodą, odkrój "głowę" od macek i pozbądź się "zęba". Odsyłam Cię do filmiku, na którym zobaczysz jak to zrobić. Ośmiornica, którą kupisz nie będzie miała zapewne atramentu, więc nie ubrudzisz się tak bardzo.
Oto filmik: https://www.youtube.com/watch?v=RXdswwXjjr4&spfreload=10

Gdy już wykonasz brudną robotę należy tłuczkiem do mięsa delikatnie rozbić macki. Dzięki temu mięso będzie miękkie.
Oczyszczoną i rozbitą ośmiornicę włóż do garnka, dodaj liść laurowy i pieprz. Zalej zimną wodą tak, aby była zakryta. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok 45-60 min, aby była miękka.
Po ugotowaniu pokrój na małe kawałki.
Mule
Mule umyj pod bieżącą wodą. Te, które są otwarte lub mają uszkodzoną muszlę wyrzuć- nie nadają się do jedzenia. Szczoteczką oczyść je z pozostałości morskich jak np. muszli lub glonów.

Ugotuj makaron według instrukcji na opakowaniu i zacznij przygotowywać sos. Na rozgrzaną patelnię dodaj oliwę, posiekany ząbek czosnku, pomidorki oraz krewetki. Podsmażaj ok 2-3 minuty. Gdy krewetki zmienią kolor na różowy wrzuć ośmiornicę oraz mule. Przykryj pokrywką. Gdy muszle się otworzą dodaj śmietanę kremówkę, pieprz i sól. Smaż bez pokrywki ok 1 minutę. Sos wymieszaj z makaronem, podawaj posypany dużą ilością bazylii.


środa, 25 lutego 2015

Pierś kurczaka w jogurtowej marynacie

Zwykła pierś kurczaka w jogurtowej marynacie nabiera zupełnie innego smaku. Jest delikatna i soczysta w środku. Warto mięso zamarynować nawet dzień wcześniej, będzie bardziej kruche. Jako dodatki wybrałam proste puree z zielonego groszku, maślane pory i chipsy z jarmużu. Koniecznie wypróbujcie zrobić chipsy z jarmużu. Ostatnio jest bardzo popularny i można go dostać prawie wszędzie. Świetna przekąska zamiast chipsów :) 







Składniki:
1 podwójna pierś kurczaka
5 łyżek jogurtu naturalnego
1 łyżka soku z cytryny
1 duży ząbek czosnku
łyżka świeżych ziół (ja dodałam bazylię, pietruszkę i szczypiorek)*
*można też dodać płaską łyżkę suszonych ziół np. prowansalskich
opakowanie mrożonego zielonego groszku
1 por
2 łyżki masła
sól, pieprz


Przygotowanie:
Pierś kurczaka umyj,oczyść z błon i kości, dokładnie osusz ręcznikiem papierowym i podziel na dwie piersi. W misce przygotuj marynatę z jogurtu, startego czosnku, soku z cytryny, soli i pieprzu. Dokładnie obtocz mięso w powstałej marynacie i odstaw do lodówki na minimum godzinę. 
Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Piersi wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz 25 minut. 
Przygotuj puree z zielonego groszku. Do wrzącej, osolonej wody wrzuć groszek na 3-4 minuty. Odcedź, dodaj 1 łyżkę masła, sól, pieprz i zmiksuj blenderem do uzyskania jednolitej masy. 
Na rozgrzanej patelni rozpuść 1 łyżkę masła, dodaj pokrojone w "trójkąty" pory. Smaż po ok 2 minuty  z każdej strony aż ładnie się zarumienią i będą miękkie. 


chipsy z jarmużu:
3 liście jarmużu
sól
ostra papryka w proszku
oliwa

Piekarnik nagrzej do 150 stopni. Jarmuż umyj i bardzo dokładnie osusz. Porwij na kawałki i wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (nie powinny na siebie nachodzić). Każdy listek posmaruj oliwą, posyp solą i papryką. Susz w piekarniku przez ok 5-7 minut cały czas obserwując czy się nie przypalają. Powinny być chrupkie i zielone. 

wtorek, 24 lutego 2015

Wołowina po azjatycku

Mała namiastka Azji na talerzu. Mieszanka wspomnień z Bali i Wietnamu.
Kolejne przepyszne danie, które zajmie Wam nie więcej niż 20 minut. Zamiast ryżu możesz podać wołowinę z np. makaronem sojowym lub jajecznym Chow Mein (wtedy należy go wymieszać z mięsem na patelni). 








Składniki:
200 g chudej wołowiny (np. udziec) 
1 marchewka
3/4 czerwonej papryki
3 łodygi selera naciowego
1 czerwona cebula
2 łyżki oleju rzepakowego
szczypiorek

marynata do mięsa:
2 łyżki sosu sojowego jasnego
pół łyżeczki oleju sezamowego
1 łyżeczka soku z limonki
1 ząbek czosnku
1 cm świeżego imbiru

sos:
2 łyżki sosu sojowego jasnego
1 łyżka sosu rybnego
1 łyżeczka cukru trzcinowego
1 łyżeczka soku  z limonki
1 łyżeczka oleju sezamowego

Przygotowanie:
Wołowinę pokrój w cienkie plasterki. Dodaj wszystkie składniki marynaty i dokładnie wymieszaj. Najlepiej zrób to dzień wcześniej, wtedy będziesz mieć pewność, że wołowina będzie miękka. 
Pokrój cebulę w piórka a marchewkę, seler i paprykę w cienkie plastry. 
Na rozgrzanej patelni na oleju podsmaż wołowinę przez ok 4 minuty*, następnie dodaj marchewkę, cebulę, paprykę i seler i smaż jeszcze ok 3-4 minuty, tak aby warzywa były chrupkie. Na koniec dodaj wymieszane składniki sosu, po 30 sekundach możesz podawać z ryżem lub makaronem. 

* jeżeli kupiliście polędwicę wołową smażcie ją przez ok 1 minutę 

środa, 18 lutego 2015

Makaron z tuńczykiem

Kolejne moje ulubione danie. Zaraz się okaże, że wszystkie są ulubione :) Staram się zawsze mieć w szafce domowy przecier pomidorowy, tuńczyka w puszce, oliwki i kapary. Dzięki temu w dosłownie 15 minut mogę przygotować ten wspaniały makaron. Gdy parę lat temu w programie kulinarnym zobaczyłam, że ktoś dodaje do sosu pomidorowego tuńczyka z puszki pomyślałam, że to wariat :) Spróbowałam i oszalałam na punkcie tego połączenia. Koniecznie zróbcie! 








Składniki na dwie porcje:

250 g makaronu pełnoziarnistego typu spaghetti (pół paczki)
1 puszka tuńczyka w kawałkach (może być w sosie własnym lub oleju)
300 ml przecieru pomidorowego lub puszka pomidorów z puszki dobrej jakości
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
ok 20 sztuk :) czarnych oliwek
3 łyżki kaparów
bazylia i pomidorki koktajlowe do dekoracji
sól, pieprz, pół łyżeczki cukru
1 łyżka oliwy z oliwek

Przygotowanie:

Wstaw wodę na makaron, posól i zacznij przygotowywać sos. Gdy woda się zagotuję wrzuć makaron i ugotuj go al dente według instrukcji na opakowaniu (ok 7 minut).  
Na rozgrzaną patelnię wlej łyżkę oliwy, dodaj drobno posiekaną cebulkę, czosnek, oliwki oraz kapary. Smaż ok 4 minuty i dodaj przecier pomidorowy. Po ok 5-7 minutach sos powinien delikatnie odparować i zrobić się gęsty. Na sam koniec dodaj tuńczyka (odlej dobrze sos lub oliwę), dopraw do smaku solą, pieprzem, odrobiną cukru i wrzuć na patelnie odcedzony makaron. Delikatnie wymieszaj, posyp bazylią i pokrojonymi pomidorkami koktajlowymi. Gotowe :) 






wtorek, 17 lutego 2015

Zapiekane awokado

Zapiekane awokado to moja nowa miłość :) Dojrzałe awokado, rozpływające się żółtko i delikatnie ostre salami to duet idealny nie tylko na leniwe śniadanie. Bardzo proste w przygotowaniu, sycące i zdrowe. Same plusy! :)




Składniki:

1 dojrzałe awokado
2 jajka
dwa plasterki włoskiego salami
sól, pieprz
szczypiorek

Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Awokado przekrój na pół i wyjmij pestkę. Małą łyżeczką wydrąż odrobinę miąższu, tak aby pogłębić dziurkę po pestce. Posól i popierz. Oddziel żółtko od białka. Delikatnie przełóż żółtko na awokado i "dolej" łyżkę białek. Na wierzchu połóż plasterek salami. Zapiekaj przez ok 10 min- do momentu aż białko się zetnie a żółtko będzie nadal płynne. Posyp szczypiorkiem i gotowe!

Pierś kaczki z selerowym puree

Zawsze uważałam, że zrobienie różowej, nieprzeciągniętej piersi kaczki graniczy z cudem i zjeść można taką tylko w najlepszych restauracjach. Nic bardziej mylnego. Wystarczy odrobina chęci i w prawie ekspresowym tempie możemy wyczarować cudowne danie, które powali każdego łasucha.


Składniki:

kaczka
2 kacze piersi ze skórą
sól, pieprz

puree
1 średniej wielkości seler
3 ziemniaki
4 łyżeczki masła
sól, pieprz

sos malinowy
250g mrożonych malin
laska wanilii
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka octu balsamicznego

groszek cukrowy

Przygotowanie:

puree z selera
Pokrój obrany seler i ziemniaki w dość drobną kostkę i ugotuj do miękkości w posolonej wodzie. Odcedź, dodaj masło i zmiksuj blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji. Dopraw solą i pieprzem.

kaczka
Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Piersi kaczki umyj i dokładnie osusz papierowym ręcznikiem. Skórę natnij w kratkę, uważając aby nie przeciąć mięsa. Posól i popierz świeżo mielonym pieprzem.
Piersi połóż na zimnej patelni (bez tłuszczu!) skórą do dołu i smaż na średnim ogniu do momentu, aż cały tłuszcz ze skóry się wytopi i skórka będzie chrupiąca.  Przewróć piersi na ok 1 minutę na drugą stronę, następnie włóż je do piekarnika na 8 minut skórą do dołu. Wyjmij kaczkę z piekarnika, połóż na talerzu skórą do góry, przykryj folią aluminiową i odczekaj 5 minut. Po tym czasie pokrój kaczkę w cienkie plasterki.

sos malinowy
Maliny wrzuć do garnka, dodaj odrobinę wody, cukier, ocet oraz ziarnka wanilii. Gdy owoce się rozpadną przetrzyj je przez sitko do uzyskania gładkiego sosu.

Groszek cukrowy należy zblanszować w gorącej wodzie przez 2-3 minuty, aby był chrupki.







Zaczynamy :)

W końcu nadszedł ten dzień. Założyłam kulinarnego bloga, o którym myślałam od dobrych kilku lat. Koniec z wymówkami, że nie potrafię robić zdjęć i układać kompozycji na talerzu :) Zdjęcia będę robić iPhonem i nie obchodzi mnie kto co o tym myśli :) 

Mam nadzieje, że znajdziecie tu same pyszności, które będziecie chcieli powtórzyć w domu. 

I jeszcze jedno. Czasem zdarzy mi się zabrać Was w kulinarną podróż po świecie :) 

Smacznego!